Menu:

Operace šedého zákalu

Oko je jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Umožňuje nám vnímat svět kolem nás i rozlišovat nejrůznější barvy. To je jen výčet těch nejdůležitějších funkcí, které lidské oko v našem životě plní, a proto by měl každý člověk dopřát svým očím patřičnou péči.

U mnoha osob se buď od narození, nebo postupem času objevují nejrůznější oční vady. Některé jsou vrozené, jiné se objeví postupem věku. Odborní lékaři rozlišují tří typy očních vad a to krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Všechny tyto typy očních vad způsobují u člověka zhoršené vidění. Mnohdy postačí zmírnit oční vady kontaktními čočkami či brýlemi.

Velmi častou nemocí očí je šedý zákal. V podstatě jde o onemocnění očí, které způsobuje u člověka vidění, jako kdyby se díval přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Je to způsobeno zejména zakalením čočky oka. Sítnici, ve které se tvoří obraz, se tím pádem dostává čím dál tím méně světla.

Tato oční nemoc postihuje velmi často zejména osoby kolem šedesátého pátého roku a později. Odstranit šedý zákal je možné laserovou léčbou. Operaci šedého zákalu jinými slovy katarakty provádí také oční klinika Jána Leštáka a to pomocí tzv. femtosekundového laseru.

Použitím laseru lze nahradit nejen ultrazvuk, ale také nepřesnost lidské ruky. Samotný zákrok lze provést ambulantně. Na místo nemocné čočky Vám bude během zákroku vpravena čočka umělá. Operace šedý zákal pomocí laseru je považována za bezpečný zákrok. Vzhledem k tomu, že šedý zákal může způsobit až ztrátu vidění, doporučuje se tento zákrok podstoupit co nejdříve.

28. 08. 2013